2 minutter
..en ny andakt følger hver måned.......

Her vil vi gi deg en liten stund helt for deg selv...inne i et hjørne på nettet, 

hvor du har muligheten for å tenne et lite lys!

Til startsiden.

(03.05.2005)

 

 

Gjorde opp for seg

Jeg er så glad i Sakkeus med alle hans forbehold, sier Eiel Holten. Halvdelen tilbake, og hvis han narret noen, så firedobbelt "igjen". Han likner jo sånn på oss. I hans halve hjerte kan vi se oss selv. For når ble vel vi så glade at vi gav alt? Gir vi noen gang halvparten?


Teksten er hentet fra Lukas 19, 1-10.

Sakkeus. Mer trenger vi ikke si før det strømmer på med søndagsskoleminner. Om den lille mannen som var overtoller og svært rik. For mer var det egentlig ikke å si om Sakkeus. Resten sa seg sjøl. Han lukta av underslag, stive skatter og personlig vinning.

Men han ville se Jesus, og siden han var så liten klatret han opp i et tre og ventet. Da Jesus kom, stanset han, så opp på Sakkeus og sa: «Sakkeus, skynd deg ned! For i dag vil jeg ta inn hos deg.» Det var da det begynte.

Hvem ville vel i fullt alvor bli med Sakkeus hjem? Da det gikk opp for folk at Jesus mente alvor, ble de sinte og sa: ”Han tar inn hos en syndig mann!” Sakkeus, på sin side ble like overrasket. Han som pleide å bli møtt av kalde skuldre og iskalde blikk, han ble møtt med interesse og varme. Jesus var forbløffende annerledes. Og i et øyeblikks forvirring der alt liksom ble snudd på hodet, bestemte Sakkeus seg for å svare Jesus. Nå ville han også gjøre noe uventet.

Sakkeus kremtet og sa: ”Herre, halvdelen av alt jeg eier, vil jeg gi til de fattige”. Han var kanskje nær ved å si ”alt jeg eier vil jeg gi til de fattige”, men han sa halvparten. Det var jo fornuftig. Vi kan jo ikke la gleden løpe helt løpsk med oss. Halvparten.

Og så skyndte han seg å legge til: ”og har jeg presset penger av noen, skal han få firedobbelt igjen.” Det var jo enda finere, selv om vi merker oss reservasjonen. Enda det var jobben hans å presse penger av folk, sa han: ”har jeg…”. Det høres liksom mer uskyldig ut, ikke sant? Det høres ikke ut som om det blir så mange av de firedobbelte utbetalingene. Det kunne jo også fort blitt dyrt.

Jesus så på Sakkeus og sa: ”I dag er frelse kommet til dette hus. For Menneskesønnen er kommet for å oppsøke det som var fortapt og frelse det.”

Jeg er så glad i Sakkeus med alle hans forbehold. Halvdelen og hvis og firedobbelt. Han likner jo sånn på oss. I hans halve hjerte kan vi se oss selv. For når ble vel vi så glade at vi gav alt? Gir vi noen gang halvparten?

Men Jesus sier: Nettopp fordi du aldri forandrer mer enn halvparten, nettopp fordi du sier hvis jeg har…, nettopp fordi fornuften alltid bremser deg, nettopp fordi du er fortapt med ditt halve hjerte og med din rikdom; nettopp derfor har frelsen kommet til deg.

 

 

 

Kilde:  NRK  (03.05.2005)

             Eiel Holten.

 

Tidligere:  09-2003 Trygge under alle forhold.   M.B.

10-2003 Bruddflate? Kontaktflate?  Geir Harald Johannessen.

11-2003 Livsglede. En huspostill.      Karsten Isachsen.

12-2003 Julemessene.                        Tonje Haugeto Stang
01-2004 Er du modig?                      
Geir Gundersen
02-2004 Veien er fri                           Steinar Ekvik
03-2004 En hemmelighet                   Halvor Nordhaug
04-2004 Barnetro                               Nils-Tore Andersen
05-2004 Ledet av Gud                       Asbjørn Kvalbein
06-2004 Tro, håp og kjærlighet         Berit Lånke

09-2004 Å bli sett                               Kari Gran Bøe

10-2004 Blandt idioter                       Dag Aakre
11-2004 Enhånd å holde i                  Hanne Elstrøm

12-2005 Utfordringen fra Lasarus    Anne Beate Tjentland

02-2005 Tidsskille                              Bjørg Kjersti Torsteinsen.

Treffteller